Atrakcje

Nie tylko lasy i jeziora
jakie miejsca zwiedzić w Borach Tucholskich?
Bory Tucholskie to olbrzymie połacie lasów, przede wszystkim sosnowych, które poprzetykane są wyjątkowymi jeziorami i dwoma głównymi rzekami – Brdą oraz Wdą. Jednak nie brak tam również wspaniałych atrakcji historycznych i kulturowych, które wzbogacą każdy wypad w te okolice. Co warto zwiedzić, by się nie nudzić, a dowiedzieć się czegoś nowego i spędzić miło czas?
Akwedukt w Fojutowie
W Polsce nie mamy zbyt wielu akweduktów, a jeden z nielicznych znaleźć można właśnie w Borach Tucholskich. Powstał w XIX wieku i do dziś wzbogaca lokalny koloryt. Czynny całą dobę i otoczony przepięknymi ścieżkami spacerowymi. Nie brak tu również punktów widokowych. Warta odwiedzenia jest przede wszystkim spora, ładnie utrzymana wieża widokowa, z której podziwiać można całą okolicę. Jeśli ktoś chce zatrzymać się w Fojutowie na dłużej, koniecznie trzeba sprawdzić dostępność wolnych pokoi w tamtejszym zajeździe. To idealne miejsce zwłaszcza na upalne lato z uwagi na świetny kompleks zewnętrznych basenów.
Kręgi Kamienne w Odrach
Na pewno słyszeliście o kamiennym kręgu Stonehenge na południu Anglii, a czy wiedzieliście, że mamy również polskie Stonehenge? Znajduje się ono właśnie w Borach Tucholskich – to Kręgi Kamienne w Odrach. Oczywiście są one mniejsze, jednak ich historia jest nie mniej niesamowita. Kręgów jest 12, poza nimi natrafić można również na liczne kurhany, czyli mogiły w formie okrągłego kopca. Nie wiadomo dokładnie, kto odpowiada za wzniesienie wbitych na około 2 metry w ziemię kręgów. Bardzo możliwe, że jest to dzieło ludu Gotów, którzy zawędrowali również na ziemie polskie na początku naszej ery. Do dziś we wrześniu w miejscu tajemniczych kręgów odbywa się festiwal gocki, który zachęca do bliższego zapoznania się z kulturą tego ludu.
Jakie inne atrakcje czekają na nas w Borach Tucholskich?
Czy oprócz mistycznych Kręgów Kamiennych w Odrach i historycznego Akweduktu w Fojutowie, Bory Tucholskie mają nam inne atrakcje turystyczne do zaoferowania? Należy pamiętać, że jest to teren odwiedzany i ceniony głównie z uwagi na zapierającą dech w piersi naturę i jej przejmujące piękno. Wybierając się więc na północ Polski, dobrze jest przede wszystkim wykorzystać to piękno. Spacer po lesie, spływ kajakowy, poranne pływanie w jeziorze – połączmy przyjemne z pożytecznym. Bo czy jest lepsze miejsce, by zadbać o swoje zdrowie od wypełnionego czystym powietrzem lasu?